Публікація наукових статей у рецензованих виданнях: що, де, коли, кому і навіщо?

Створення та розміщення наукових статей за певною темою або в конкретній науковій галузі — не лише обов’язок кожного дослідника, який поважає себе, прагнучи визнання науковою спільнотою та здобуття гідної репутації. Публікаційна діяльність покликана максимально розвинути тему, довести кваліфікацію та рівень компетентності дослідника, його прагнення до наукової діяльності та досягнення наміченої мети.

Оприлюднення наукових статей — завдання непросте, але здійсненне. Його реалізація потрібна в таких ситуаціях:

  • «Заробляння» мінімуму публікацій у рецензованих виданнях для отримання допуску до захисту повномасштабного дослідження (дисертації, монографії);
  • Підтвердження наявності опублікованих матеріалів за певною темою, у конкретній царині наук під час вступу до аспірантури. Тут матеріали підтверджують наявні «напрацювання», авторство та наукову активність аспіранта;
  • Збільшення репутації автора в наукових колах;
  • Проходження атестації (важливо для наукових співробітників);
  • Розвиток підібраної теми і публікація проміжних результатів для подальшого самоцитування і самоплагіату, привнесення користі в розвиток науки і галузі;
  • І ін.

Розміщення матеріалів у простих або невідомих виданнях не принесе необхідного результату. Тому дослідники і чинні вчені, наукові співробітники намагаються афішувати свої роботи в так званих «рецензованих виданнях», що мають конкретний авторитет у наукових колах, мають потенційну аудиторію, підвищують рівень огляду і популярності праці (частіше цитують, застосовують в інших дослідженнях) тощо. Доречі, детальніше дивіться за посиланням https://dgs.org.ua/uk/publikacya_vak_statti/.

Публікація наукових статей практично дає можливість розбити дослідження на міні-етапи, правильно систематизувати дані для подальшого використання.

Етапи публікації матеріалів у рецензованих виданнях

Процедура розміщення статей у ВАК-журналах і на престижних наукових майданчиках непроста. Тут передбачається цілий алгоритм дій.

Етап №1. Вибір видавництва.

Здебільшого рецензовані журнали спеціалізуються на певній науковій галузі або мають тематичні колонки. Важливо, щоб тема дослідження збігалася з цим ракурсом. Тому підбирати журнал для розміщення наукової статті необхідно з огляду на: тему дослідження, наукову галузь, грамотне найменування матеріалу (заголовок), ключові слова тощо.

Етап №2. Передбачає вимоги видання.

Тут автору потрібно дізнатися правила написання та оформлення, терміни подачі матеріалу для публікації. Готовий матеріал слід оформити з урахуванням заявлених журналом параметрів, перевірити на плагіат, помилки, читабельність та інші тонкощі. Потім готовий і правильно оформлений текст з усіма необхідними документами надсилається до редакції (по email, через сайт видавництва, у паперовому варіанті тощо).

Публікація наукових статей у рецензованих виданнях: що, де, коли, кому і навіщо?

На цьому етапі також краще взяти до уваги вартість публікаційних послуг. Сьогодні безплатно намітити навіть маленьку статтю не вийде (дуже і дуже рідко), скрізь передбачається «організаційний збір». Одночасно з матеріалом до редакції необхідно надіслати квитанцію про оплату необхідних послуг.

Етап №3. Перевірка тексту редакторами та маскувальними олівцями, доопрацювання або публікація.

Після передання матеріалів до редакції настає найсерйозніший етап — вичитування тексту, редакція та корекція. Якщо в статті будуть знайдені грубі порушення, протиріччя, неточності, нестиковки, то матеріал такого роду повернеться на доопрацювання автору. У разі несуттєвих помилок усе виправлять професійні редактори та маскувальні олівці. Останнє рішення про публікацію статті ухвалюється основним редактором.

У більшості випадків видавництво може зажадати пред’явити кілька рецензій від кваліфікованих експертів, але в багатьох випадках вони залучають сторонніх рецензентів для більш об’єктивного оцінювання матеріалів, у разі отримання кількох негативних відгуків, матеріал до публікації не дозволяється.